Kategorie
blog

Zabiegi na cellulit – co naprawdę działa

Jeśli cellulit Ci przeszkadza, nie jesteś sam. Nasze pragnienie pozbycia się – a przynajmniej zmniejszenia – cellulitu doprowadziło do wielu opcji leczenia. Przy tak wielu zabiegach trudno jest wiedzieć, co, jeśli w ogóle, działa.

Aby się dowiedzieć, dermatolodzy prowadzą badania. Z przyjemnością dowiesz się, że badania pokazują, że niektóre zabiegi mogą sprawić, że cellulit będzie mniej widoczny – przynajmniej na jakiś czas. Oto najważniejsze informacje.

Najlepsze wyniki według badań naukowych

Terapia falami akustycznymi

Podsumowując:  Badania pokazują, że może to zmniejszyć pojawienie się cellulitu. Potrzebnych jest kilka sesji leczenia, aby zobaczyć zmniejszenie.

Leczenie laserowe

Do leczenia cellulitu stosuje się różne rodzaje zabiegów laserowych.

Podczas jednego małoinwazyjnego zabiegu laserowego o nazwie Cellulaze ™ pod skórą wkłada się małe włókno laserowe. Kiedy laser jest wystrzeliwany, energia lasera rozbija twarde pasma pod skórą, które powodują, że widzimy cellulit. Ten zabieg może również zagęścić skórę, co jest ważne. Skóra często staje się cieńsza tam, gdzie tworzy się cellulit. Pogrubienie skóry może pomóc zredukować cellulit.Terapia falami akustycznymi: Ręczne urządzenie wykorzystuje fale dźwiękowe do rozbicia cellulitu.

Podsumowując:  Cellulaze ™ może zmniejszać wygląd cellulitu. Pacjenci widzą wyniki trwające rok lub dłużej. Potrzebne są dalsze badania, aby na pewno wiedzieć, jak pomocny może być ten laser.

W przypadku innych zabiegów laserowych niektórzy pacjenci widzieli mniej cellulitu. Wyniki mogą trwać 6 miesięcy lub dłużej; jednak odrobina dołka zwykle powraca.

Subcision

Ta procedura medyczna, zwana Cellfina ™, polega na włożeniu przez dermatologa igły tuż pod skórę, aby rozerwać twarde pasma pod skórą, które powodują cellulit.

Podsumowując:  wykazano, że Cellfina ™ redukuje dołeczki skóry widoczne w przypadku cellulitu. W badaniu 232 pacjentów 99% z nich stwierdziło, że są zadowoleni z wyników. Wyniki mogą trwać 2 lata i być może dłużej.

Precyzyjne uwalnianie tkanek wspomagane próżnią

To także rozkłada mocne pasma, które powodują, że widzimy cellulit. Podczas tej procedury dermatolog użyje urządzenia zawierającego małe ostrza, aby przeciąć mocne opaski. Po przecięciu pasm tkanka przesuwa się w górę, aby wypełnić i wyeliminować wgłębienie skóry.

Podsumowując:  Może to być skuteczny sposób na zmniejszenie cellulitu. Małe badanie pokazuje, że wielu pacjentów, którzy otrzymali takie leczenie, miało mniej cellulitu przez okres do 3 lat. Jest za wcześnie, aby powiedzieć, ale wyniki mogą trwać jeszcze dłużej.

Cellulit różni się od tłuszczu

Cellulit różni się od tłuszczu. Zabiegi, które skutecznie usuwają tłuszcz często nie mają wpływu na cellulit.

Utrata masy ciała

Podsumowując:  Dodatkowa waga może sprawić, że cellulit będzie bardziej widoczny. Dla niektórych osób utrata masy ciała i utrzymanie zdrowej masy ciała zmniejsza ilość cellulitu, którą widzą. Jeśli jednak podczas odchudzania pojawi się luźna skóra, cellulit może stać się bardziej zauważalny.

Ćwiczenie

Podsumowując:  Dzięki większej ilości mięśni skóra staje się gładsza i bardziej jędrna. Zastąpienie tłuszczu mięśniem może również sprawić, że cellulit będzie mniej widoczny.

Dowody, że leczenie może działać

Karboksyterapia

Podczas tej procedury medycznej dwutlenek węgla (CO2) jest wprowadzany tuż pod skórę. CO2 różni się od tlenku węgla, który może być śmiertelny. Możliwe skutki uboczne karboksyterapii to dyskomfort podczas leczenia i czasowe zasinienie.

Konkluzja:  Wczesne badania pokazują, że kobiety mogą zobaczyć mniej cellulitu. W jednym badaniu 10 kobiet otrzymało 8 zabiegów. Po tych zabiegach naukowcy odkryli, że kobiety miały nieco mniej cellulitu.

Kremy i płyny

Konkluzja:  Naukowcy odkryli, że niektóre kremy i płyny mogą mieć wpływ na cellulit.Aby uniknąć wysypki z kremu lub balsamu na cellulit, przetestuj go na małym obszarze. Jeśli nie wystąpi reakcja skórna w ciągu 48 godzin, możesz użyć więcej produktu.

Produkty zawierające kofeinę mogą odwadniać komórki, co może uczynić cellulit mniej oczywistym. Aby utrzymać wyniki, będziesz musiał stosować produkt codziennie.

Produkt zawierający 0,3% retinolu może również mieć pewien wpływ na cellulit. Niektóre kobiety, które go używały, twierdzą, że widzą nieco mniej cellulitu. Retinol może pomóc zgrubić skórę, co może zmniejszyć widoczność cellulitu. Zanim dowiesz się, czy retinol może ci pomóc, musisz zastosować ten produkt przez 6 miesięcy lub nawet dłużej.

Jeśli chcesz wypróbować krem lub balsam na cellulit, najpierw warto przetestować go na małym obszarze. Niektóre osoby mają alergiczną reakcję skórną.

Testowanie na małym obszarze jest również ważne, ponieważ pojawiły się doniesienia o tym, że ludzie stają się niespokojni lub mają bicie serca podczas używania produktu zawierającego aminofilinę. Ludzie, którzy używają inhalatora astmy zdecydowanie chcą unikać stosowania jakichkolwiek produktów zawierających aminofilinę. Nawet krem, który go zawiera, może powodować problemy z oddychaniem.

endermologie®

Dostępne w uzdrowiskach, zabieg ten wykorzystuje urządzenie, które daje głęboki masaż, jednocześnie podnosząc skórę za pomocą narzędzia podobnego do próżni. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła to jako urządzenie medyczne, które ma niewielki potencjał powodowania szkód. Jednak FDA nie powiedziała, że to działa.

Ludzie, którzy oferują endermologie®, twierdzą, że aby zobaczyć wyniki, potrzebnych jest kilka sesji leczenia. Każda sesja trwa około 45 minut.

Konkluzja:  Wyniki badań są różne. Niektóre badania nie wykazały różnicy w cellulicie między kobietami, które otrzymały endermologie®, a tymi, które tego nie zrobiły. Inne badania pokazują, że kobiety, które ją otrzymały, zauważalnie zmniejszyły się. Te wyniki były jednak tymczasowe.

Jeśli widzisz wyniki, wydaje się, że musisz kontynuować leczenie, aby nadal widzieć wyniki. Cellulit ma tendencję do powrotu w ciągu 1 miesiąca od zakończenia leczenia.

Zabiegi redukujące cellulit Ionithermie

Jeśli zdecydujesz się na ten zabieg spa, cellulit zostanie obłożony glonami lub gliną – a czasem mieszanką obu. Następnie elektrody są przymocowane do obszaru. Zanim technik opuści pokój, obszar zostanie owinięty folią. Podczas zabiegu poczujesz łagodny prąd elektryczny. Niektórzy twierdzą, że prąd jest bolesny lub nieprzyjemny.

Mówi się, że zabieg ten zmniejsza wielkość leczonego obszaru, co może zmniejszać wygląd cellulitu.

Konkluzja:  Bez niezależnych opublikowanych badań trudno jest stwierdzić, czy to działa. Niektórzy twierdzą, że ich skóra jest bardziej napięta, ale nadal widzą cellulit. Inni twierdzą, że nie zauważają żadnej różnicy. Jeśli zobaczysz wyniki, będą one działać tylko około 12 do 18 godzin.

Częstotliwość radiowa

Jest to rodzaj leczenia rozgrzewającego cellulit. Jedno urządzenie zatwierdzone przez FDA łączy częstotliwość radiową z laserem, ssaniem i masażem w celu zwalczania cellulitu.

Podsumowując:  Ostatnie badania sugerują, że niektórzy pacjenci widzą nieco mniej cellulitu. Ten wynik jest jednak krótkotrwały i potrzeba kilku zabiegów, aby zobaczyć tę drobną zmianę.

Po leczeniu siniaki są powszechne. Zanikają z czasem.

Za wcześnie, aby stwierdzić, czy działają

Liposukcja laserowa

Liposukcja to inwazyjna procedura medyczna, która dobrze sprawdza się w usuwaniu niewielkich ilości tłuszczu.

Podsumowując:  Chociaż liposukcja może bardzo skutecznie usuwać niechciany tłuszcz, nie jest zalecana w celu pozbycia się cellulitu. Może to uczynić dołek bardziej oczywistym.

Jednak dodanie zabiegu laserowego do liposukcji może pomóc pozbyć się cellulitu. Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy liposukcja laserowa jest skuteczna.

Ultradźwięk

Technika zwana liposculptingiem ultradźwiękowym jest nieinwazyjną procedurą, która atakuje i niszczy tłuszcz. 

Podsumowując:  Nie ma dowodów, że samo ultradźwięki mogą zmniejszyć cellulit. Jednak w połączeniu z innym zabiegiem na cellulit ultradźwięki mogą zmniejszyć pojawienie się cellulitu. Jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy będzie skuteczny. Potrzebne są dalsze badania.

Nie polecany do leczenia cellulitu

Kriolipoliza

Ten zabieg zamraża niechciany tłuszcz, aby się go pozbyć.

Podsumowując:  Chociaż może być bardzo skuteczny w usuwaniu małych kieszeni niechcianego tłuszczu, obecnie nie może pozbyć się cellulitu.

Mezoterapia

Podczas tej procedury otrzymujesz serię zastrzyków w obszarze (obszarach) z cellulitem. W okolicy wstrzykuje się różne substancje, w tym kofeinę, hormony, enzymy i ekstrakty ziołowe. Ponieważ każdy praktykujący używa unikalnej mieszanki składników, nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, jakie – jeśli w ogóle – składniki są skuteczne.

Konkluzja:  Niewiele badań pokazuje, że to działa. Działania niepożądane są częste i obejmują zaczerwienienie i obrzęk, delikatne grudki pod skórą, infekcje, reakcje alergiczne skóry i zmiany skórne.

Suplementy

Niektórzy twierdzą, że przyjmowanie suplementów zawierających takie składniki, jak kofeina, ekstrakt z pestek winogron lub miłorzębu japońskiego może zmniejszyć cellulit.

Podsumowując:  Nie ma dowodów, że jakikolwiek suplement może zmniejszyć cellulit.

Dermatolog może pomóc Ci zdecydować, co jest dla Ciebie odpowiednie

Przed jakimkolwiek zabiegiem kosmetycznym (niekoniecznym medycznie) zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem, który rozumie i leczy ten stan. Twoje wyniki zależą od umiejętności i doświadczenia osoby, która wykonuje zabieg.

Dermatolodzy są ekspertami od skóry, więc rozumieją skórę i to, co leży tuż pod nią. Dermatolog, który oferuje leczenie cellulitu, może pomóc ci zdecydować, które leczenie może być dla ciebie najbardziej skuteczne i odpowiedzieć na twoje pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *