Kategorie
blog

Rozstępy – jak je usunąć?

Czym dokładnie jest rozstęp?

Rozstępy znikają z czasem; jednak leczenie może sprawić, że będą mniej zauważalne szybciej.

Rozstęp jest rodzajem blizny, która rozwija się, gdy nasza skóra szybko się rozciąga lub kurczy. Nagła zmiana powoduje pękanie kolagenu i elastyny, które wspierają naszą skórę. W miarę gojenia się skóry mogą pojawić się rozstępy.

Nie wszyscy rozwijają wąskie pasma na skórze. Fluktuacyjne poziomy hormonów wydają się odgrywać rolę. Możesz również mieć większe ryzyko, jeśli ludzie w Twojej rodzinie dostaną rozstępów.

Jeśli wystąpią rozstępy, najprawdopodobniej zrobisz to w tych czasach:

 • Tryska wzrostu, które mają miejsce w okresie dojrzewania
 • Ciąża
 • Szybka utrata lub zwiększenie masy ciała
 • Trening siłowy, gdy masz szybki wzrost mięśni

Długotrwałe stosowanie kortykosteroidu na skórze może również powodować rozstępy. Jeśli masz chorobę Cushinga lub zespół Marfana, możesz zobaczyć rozstępy.

Kiedy pojawiają się rozstępy, zwykle są czerwone, fioletowe, różowe, czerwonawo-brązowe lub ciemnobrązowe, w zależności od koloru skóry. Wczesne rozstępy mogą wydawać się lekko uniesione i swędzić.

Z czasem kolor zanika, a wąskie pasy zatapiają się pod skórą. Jeśli przesuniesz palcem po dojrzałym rozstępie, często odczuwasz niewielką depresję.

Co można pozbyć się rozstępów?

Jak każda blizna, rozstępy są trwałe, ale leczenie może sprawić, że będą mniej widoczne. Leczenie może również pomóc złagodzić świąd.

Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem przed leczeniem rozstępów. Niektóre produkty zawierają składniki, takie jak retinol, które mogą zaszkodzić dziecku.

Ważne jest, aby zrozumieć, że żadne leczenie nie działa na wszystkich – i wydaje się, że wiele produktów w ogóle nie działa. Oto, co naukowcy odkryli na temat wielu metod leczenia rozstępów.

Kremy, płyny i żele  przeciw rozstępom : Badacze zbadali wiele kremów, płynów i żeli sprzedawanych w celu leczenia rozstępów. Chociaż wydaje się, że żaden produkt nie pomaga przez cały czas – a niektóre wcale nie pomagają – naukowcy odkryli kilka pomocnych hacków.

Jeśli chcesz wypróbować jeden z tych kremów, balsamów lub żeli w celu zniknięcia rozstępów, upewnij się, że:

 • Używaj produktu na wczesne rozstępy. Leczenie wydaje się mieć niewielki wpływ na dojrzałe rozstępy.
 • Wmasuj produkt w rozstępy. Delikatne wmasowanie produktu w skórę może zwiększyć jego skuteczność.
 • Stosuj produkt codziennie przez kilka tygodni. Jeśli zobaczysz wyniki, pojawią się tygodnie.

Środki zaradcze w domu:  W badaniach popularne środki zaradcze w domu nie zadziałały. Naukowcy odkryli, że żaden z rozstępów nie zniknął, gdy ludzie wmasowali w ich rozstępy olej migdałowy, masło kakaowe, oliwę z oliwek lub witaminę E.

Opalanie nie może pozbyć się rozstępów. Podczas opalania rozstępy stają się bardziej zauważalne, ponieważ nie opalają się.

Self-Tanner : Podczas opalanie może rozstępy bardziej zauważalne, self-Tanner może zamaskować rozstępy – zarówno na początku i te starsze. Samoopalacz nie może pozbyć się rozstępów.

Leki na receptę stosowane na skórę:  W badaniach wydaje się, że dwa składniki przynoszą ulgę:

 • Kwas hialuronowy
 • Tretynoina

W dwóch dużych badaniach zastosowanie kwasu hialuronowego do wczesnych rozstępów sprawiło, że rozstępy były mniej zauważalne.

Tretinoina jest retinoidem, co może również powodować, że wczesne rozstępy są mniej zauważalne. W jednym badaniu ludzie, którzy stosowali ten krem na receptę co noc przez 24 tygodnie, mieli mniej zauważalne rozstępy. Ci, którzy nie zastosowali kremu, zauważyli, że rosną ich wczesne rozstępy. Inne badania wykazały podobne wyniki.

Retinol, inny rodzaj retinoidu, może również pomóc zlikwidować wczesne rozstępy.

Usuwanie rozstępów: Procedury wykonywane przez dermatologów:  dermatolodzy stosują następujące procedury, aby rozstępy były mniej zauważalne, ale żaden z nich nie może pozbyć się rozstępów:

 • Peeling chemiczny
 • Laseroterapia
 • Mikrodermabrazja
 • Częstotliwość radiowa
 • Ultradźwięk

Aby uzyskać najlepsze wyniki, dermatolog może zastosować więcej niż jedną procedurę. Na przykład Twój dermatolog może leczyć Cię za pomocą częstotliwości radiowej i lasera z pulsacyjnym barwnikiem.

Przy wszystkich procedurach możliwe są działania niepożądane. W wykwalifikowanych rękach certyfikowanego dermatologa działania niepożądane są zwykle niewielkie i przejściowe. Po zabiegu często pojawia się zaczerwienienie i obrzęk. Zaczerwienienie i obrzęk zwykle znikają po kilku godzinach lub dniach.

Dermatolog może powiedzieć, czy którykolwiek z tych zabiegów byłby dla Ciebie odpowiedni, biorąc pod uwagę twoje zdrowie, wiek i czas trwania rozstępów.

Czy coś może zapobiec rozstępom?

Krótka odpowiedź: może.

Naukowcy odkryli, że wiele środków zapobiegających rozstępom w rzeczywistości nie działa. W badaniach ani olej migdałowy, masło kakaowe, oliwa z oliwek ani witamina E nie zapobiegały rozstępom.

Inne składniki mogą działać. Naukowcy odkryli, że produkty zawierające centellę lub kwas hialuronowy mogą pomóc w zapobieganiu rozstępom. Centella to zioło, a nasza skóra naturalnie zawiera kwas hialuronowy.

Kiedy szukać porady dermatologa

Leczenie rozstępów, które można kupić w sklepie lub w Internecie, może być drogie. Jeśli okaże się, że spędzasz dużo czasu i pieniędzy bez żadnych rezultatów, pomoc dermatologa z certyfikatem może być pomocna.

Procedury urzędowe okazały się bardziej skuteczne niż kremy, płyny i żele. Dermatolodzy mogą również powiedzieć ci o każdym nowym produkcie lub procedurze, które mogą pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.