Kategorie
blog

10 sposobów leczenia włókniaków

Wyjaśnienie leczenia włókniaków

Wiele lat temu usunięcie całej macicy było jedynym sposobem leczenia włókniaków macicy . Obecnie istnieje wiele opcji leczenia włókniaków macicy. Jeśli masz włókniaki, poświęć trochę czasu na podjęcie decyzji o najlepszym dla ciebie leczeniu włókniaków macicy.

Łagodny, nienowotworowy przerost komórek mięśniowych w macicy nie jest złośliwy, więc nie ma powodu do paniki, mówi dr n. Med. Janice Newsome, dyrektor działu radiologii interwencyjnej i medycyny sterowanej obrazem w Emory University Hospital w Atlancie.

Twoje opcje zależą od objawów włókniaków macicy . Nie każdy z włókniakami ma objawy, a to, czy robisz to zwykle, zależy od tego, jak duże są włókniaki, ile ich jest i gdzie się znajdują. Objawy włókniaków macicy obejmują ciężkie krwawienie , ucisk na miednicę, częste oddawanie moczu, ból pleców oraz zaparcia lub biegunkę.

Decydując się na opcję leczenia włókniaków macicy, ty i twój lekarz weźmiecie również pod uwagę „pragnienie przyszłej płodności”, mówi Jenny M. Jaque, naczelnik położnictwa i ginekologii w Keck School of Medicine Uniwersytetu Południowej Kalifornii. W przeciwieństwie do histerektomii, wiele innych zabiegów usuwania włókniaków pozwala nadal zajść w ciążę później.

Uważne czekanie

Jeśli masz włókniaki macicy, ale nie masz żadnych objawów lub tylko niewielkie objawy, nic nie rób – pozostając czujnym na wszelkie zmiany – jest opcją.

„Jeśli włókniaki nie powodują żadnych problemów i nie są radykalnie powiększone, można je obserwować”, mówi Mitchell S. Kramer, MD, przewodniczący położnictwa i ginekologii w Northington Health’s Huntington Hospital w Huntington, Nowy Jork. „Nie musisz interweniować”.

Jest to często strategia, gdy kobieta zbliża się do menopauzy lub po menopauzie. Estrogen powoduje wzrost włókniaków; często, ponieważ estrogen naturalnie zmniejsza się, podobnie jak włókniaki macicy.

Czujne czekanie jest również opcją, jeśli chcesz zajść w ciążę, a włókniak nie wygląda na to, aby miał on zakłócać ciążę . „Z punktu widzenia ciąży niektóre włókniaki są bardzo problematyczne, inne nie” – mówi dr Kramer.

Specjaliści mogą pomóc Ci zdecydować, czy ta opcja jest dla Ciebie bezpieczna i skuteczna.

Zmiana diety i stylu życia

„Ponieważ tak naprawdę nie rozumiemy, co powoduje powstawanie włókniaków, trudno jest powiedzieć, co należy zrobić, aby im zapobiec”, mówi dr Newsome. Wiemy, że włókniaki są wrażliwe na hormony, zwłaszcza estrogen, i że modyfikacje stylu życia wpływające na produkcję hormonów mogą złagodzić niektóre objawy.

W rzeczywistości dieta i ćwiczenia fizyczne mogą być dwiema głównymi rzeczami, które możesz zrobić w domu, aby leczyć włókniaki macicy.

Dr Newsome twierdzi, że estrogen wpływa na włókniaki, a komórki tłuszczowe wytwarzają estrogen. Mówi, że zrzucenie nadmiaru tkanki tłuszczowej może zatem poprawić objawy włókniaków macicy. Chociaż nie ma dużych badań na temat diety lub żywności, które mogą zmniejszać włókniaki, istnieją pewne niepotwierdzone dowody, dodaje, że kobiety stosujące dietę roślinną poprawiły objawy włókniaków.

Ćwiczenia mogą również pomóc złagodzić niektóre objawy włókniaków macicy, ale nie ma znanych sposobów naturalnego pozbycia się włókniaków macicy, mówi dr Newsome.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *